İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ

Yapı

İstanbul Ticaret Odası, Ticaret Sarayı yaptırmak için yapının şu anda bulunduğu Eminönü, Unkapanı caddesindeki arsayı 1961 yılında satın almıştır.
Sonrasında 1963 yılında parselde yapılacak yapı için mimari proje yarışması düzenlemeştir. Düzenlenen mimari proje yarışmasını Mimar Orhan Şahinler kazanmıştır.
Devamında yapı 1971 yılında tamamlanmıştır.Yapı döneminin ilk açık ofis planına sahip örnek yapılardan biridir.
Yapı modern sanat açısından önemli bir çok sanatçıya ait seramik, rölyef, çini ve vitraylardan oluşan sanat eserleri barındırması açısından da önem arz etmektedir.

Proje Açıklaması

Yapı haliç kıyısında dolgu zemin üzerine inşaa edilmiştir.Yapıda zaman içinde zemindeki sıvılaşmadan kaynaklı haliçe doğru yaklaşık 40cm’e yakın bir yatma meydana gelmiştir.
Yapı zemininde iyileştirme kendisinde ise mevcut haliyle güçlendirme yapılamayacak olmasından dolayı aslına uygun olarak yeniden inşa edilmektedir.
Yapıdaki çalışmalara başlanmadan önce içindeki tüm seramik, rölyef, çini ve vitrayların envanteri çıkarılmış ve konusunda uzman ekiplerce sökümleri gerçekleştirilmiştir.
Sökülen tüm bu sanat eserleri sahada kurulmuş olan atölyelerde restore edilmiş olup yapının inşaası sonrasında mevcut yerlerinde tekrar kullanılacaktır.
Tüm bu inşaii sürecin tamamlanması sonrasında yapı İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından eğitim fonksiyonuyla kullanılacaktır.

İşveren         : İstanbul Ticaret Odası
Yapı Alanı     : 14.000 m²
Konumu        : İstanbul, Fatih, Sarıdemir Mahallesi

Proje kapsamında yapılan işler

  • Mühendislik Projelerinin Hazırlanması.
  • Kurumlara Projelerin Onaylatılması ve Yasal İzinlerinin Alınması.
  • İç Mimari Projelerin Hazırlanması.
  • Teknik Uygulama Sorumluluğunun Üstlenilmesi.
  • Restorasyon Uygulamalarının Yapılması.
PROJELERE DÖN